Kočky doma, nebo venku?

Kočky venku

S tím, jak se kočky postupem času stále více začleňují do lidské společnosti a rodin, mnoho z nich žije pouze v domácnostech, aniž by opouštěly naše domovy. Mnoho lidí však věří, že kočky mají své místo venku v přírodě. Je pravdou, že i přes dlouhý život v zajetí kočky neopustila vášeň pro pronásledování a lov.

I takovou domácí polštářovou kočku dokážou instinkty při náhlé změně počasí dovést do bezpečného úkrytu, případně ke zdroji pitné vody či k jídlu. Můžeme říci, že tyto základní instinkty neopouští žádné tvory, bez ohledu na to, zda byli, nebo nebyli domestikování, a do určité míry se mohou v případě potřeby projevovat i u lidí.

Výše zmíněné instinkty však mají i své nevýhody – za určitých okolností mohou kočku dostat do smrtelného nebezpečí. Kočky, které vyrůstají v našich obydlích, nemají ve své „genetické paměti“ zakódovány například automobily a další nástrahy moderního světa. Další hrozbou pro zdomácnělou kočku vypuštěnou „do ulic“ jsou tlupy divokých koček, které si budou hájit své teritorium.

Kočka na lovu style=Jistě si dokážeme představit, že divoké pouliční kočky se narozdíl od našeho čtyřnohého miláčka v průběhu svého života vyhýbaly jehle veterináře a nepohybují se ve zrovna dvakrát čistém prostředí (díky tomuto faktu na druhou stranu mohou mít mnohem lepší imunitu než kočky držené doma), a tak mohou trpět nejrůznějšími nakažlivými chorobami. Jeden dobře mířený zásah drápem od takové kočky může znamenat smrtelné ohrožení v podobě infekce.

Pokud tedy chováte své kočky doma, rozhodně se nenechte přesvědčit názory okolí, že „držení koček v neustálém zajetí je kruté týrání“.

Jak se na to vlastně dívají kočky? Zřejmě bude záležet na mnoha faktorech – v první řadě na povaze samotné kočky, na její výchově (zda byla již dříve zvyklá se toulat) a na prostředí, jaké jí doma vytvoříte. Jinak se na to bude dívat například kočka žijící na statku, kde je dostatek prostoru a minimum nebezpečí v podobě silničního provozu, a jinak kočka žijící v panelákovém bytě.

Ve velké míře však záleží jen na nás, jaké prostředí našim kočkám vytvoříme. I v obyčejném bytě můžeme vytvořit prostory, které budou kočky považovat za své teritorium a kde se budou cítit dobře. Po vhodném zabezpečení balkonu či terasy (pokud je to potřeba) je pak můžeme pouštět i na čerstvý vzduch, kde budou moci sledovat ruch okolí – přestože to vypadá, že by se kočky rády do dění okolo zapojily, je pro ně takové pozorování podobnou pasivní činností jako pro nás sledování televize. Pokud kočkám věnujeme dostatek času, můžeme jim i s umělou myškou vynahradit lov v přírodě (a navíc omezíme riziko onemocnění a výskytu parazitů).

I když nemáte velký byt, nevadí to. Kočky nejsou žádní maratonští běžci – jejich doménou je rychlá akcelerace, takže si vystačí i s krátkým během z obývacího pokoje do kuchyně zakončeným elegantním skokem na lednici. Kočka, která byla od malička vychovávána v domácnosti, vám nebude mít za zlé, že se v průběhu celého života nedostane ven. Právě naopak, bude vám vděčná za to, že jí poskytujete dostatek potravy, střechu nad hlavou a ochranu před nebezpečím. Jde jen o to, jaké podmínky jí vytvoříte.

A ještě jedna otázka nakonec: Kde byste ale v zimě spali raději vy? Na promrzlém schodišti u parku, nebo na gauči ve vyhřáté místnosti? Myslím, že i kočky to vidí stejně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *