Krátký popis dlouhé historie koček

Historie koček

Kočky doprovázejí člověka po celá tisíciletí. Během té doby byly milovány, uctívány a nenáviděny…

První zmínky o kočkách žijících ve společnosti lidí pocházejí z doby před 4 500 lety, konkrétně jde o kočku pohřbenou společně se svým pánem, neboť podle tehdejších zvyků byly kočky mumifikovány a phřbívány se členy rodiny. Roku 1890 byl v Egyptě objeven komplex hrobek obsahující 300 000 kočičích mumií.

HistorieKočky byly pro Egypťany posvátné. To může pramenit z faktu, že hubily myši, které by jinak ohrožovaly životně důležité sýpky. Dá se říci, že díky této vlastnosti byly kočky tolerovány i nadále, zhruba do středověku.

Přibližně v polovině třináctého století však došlo ke změně. V té době již vládla téměř neomezeně církev a kočky začaly být spojovány s pohanskými rituály a označovány jako prostředníci ďábla. Vzpomeňme, že i v moderních pohádkách je kočka důležitým „artefaktem“ každé čarodějnice.

Snižování populace koček však v době křížových válek, kdy se do mnoha částí Evropy rozšířil mor, ohrozilo také lidstvo, neboť hlavním přenašečem moru byly krysy (a jejich blechy), které by za jiných okolností mohly být kočkami vyhubeny.

Přestože si v té době lidé uvědomili, že kočky jsou pro ně nepostradatelné, nikdy se jim již nedostalo stejného respektu jako ve starověkém Egyptě a kočky si musely znovu najít cestu do srdcí lidí. S postupem času, kdy věda vyvrátila mýty, se kočky dostaly do tisíců domácností a pro mnoho lidí se staly symbolem hbitosti, inteligence, svobodné vůle a čistoty.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *