Pitný režim koček

Kočka pije

Voda je jednou z nejdůležitějších součástí potravy, neboť na ní závisí správná funkce všech živých buněk v organismu. Pomineme-li tuk obsažený v tělech savců, obsahují ostatní součásti přibližně 73 % vody.

I kdyby savci ztratili veškeré zásoby tuku a glykogenu a zároveň tak ztratili 40 % své hmotnosti, neohrozilo by je to na životě. S vodou je to však jinak. Přestože kočky mohou zvládnou větší ztrátu vody než psi, úbytek více než 20 % je již ohrožuje na životě.

Za normálních teplot se voda dostává z těla pryč plícemi, kůží, mlékem, močí a výkaly. Při zvýšených teplotách se ztráty zvyšují prostřednictvím slin, kterými se kočky snaží zvlhčit srst, aby se ochladily.

Kočky jsou, díky svému původu, na rozdíl od lidí schopny vydržet bez vody a čerpat jen z vody obsažené v jídle po celé dny. Čistá voda však kočkám navíc pomáhá při čistění těla od jedů a odpadních látek. Doporučuje se tedy poskytovat kočkám neustále dostatek čerstvé vody, aby se mohly napít dle potřeby. Kromě udržení dobré kondice tak kočkám pomůžete předejít potížím s močovým měchýřem.

Mezi mnoha lidmi stále panuje názor, že pro kočky je vhodné mléko – to není pravda. Trávicí trakt koček není uzpůsoben k trávení laktózy, a tak nadměrná konzumace mléka způsobuje potíže, jako je například průjem.

Pokud kočka nemá zájem pít vodu, musíte jí trošku pomoct. Všichni vědí, že kočka je tvor hravý, a tak stačí udělat z pití zábavu. Vhodným nástrojem je například kočičí fontánka, jejíž proudící voda dokáže přitáhnout pozornost. Nemáte-li fontánku, můžete kočkám posloužit pootevřením kohoutku na vaně či v umyvadle. Svoje udělají také oblázky zanechané v misce s vodou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *