Problémy s chováním koček

Chování koček

Názory na chování koček se domácnost od domácnosti liší. Pokud si necháte kočku lézt za krk, na kuchyňskou linku, probouzet vás okolo třetí hodiny ranní a dožadovat se snídaně nebo hraní, je to jen a jen váš problém. Přílišná benevolence však nesmí zajít příliš daleko.

Pokud vám kočka, jak se říká „přeroste přes hlavu“, můžete se potýkat s mnohem nepříjemnějšími potížemi. Mezi ty patří především vykonávání potřeby zásadně mimo kočičí záchod, agrese vůči ostatním kočkám nebo dokonce vůči členům rodiny, ničení nábytku a vybavení domácnosti.

Jakmile zajdou problémy s chováním kočky až takto daleko, je na čase je začít řešit. Nejlépe tak, že se na vše podíváte z pohledu problémové kočky. Kočky, stejně jako lidé nebo psi, požadují pozornost okolí, zároveň s pozorností hraje roli bezpečí a pohodlí. Pokud se kočkám něčeho nedostává, dají nám to najevo změnou chování.

Chování kočekPrvní znatelným signálem nespokojenosti je již zmíněné vykonávání potřeby mimo záchod. Pokud jste si jisti, že důvodem takového chování není záchod překypující exkrementy (třeba pokud se v domácnosti nemůžete dohodnout, kdo záchod uklidí), můžete přistoupit k hledání pravé příčiny. Nezměnilo se v pokoji něco? Kočky mohou být citlivé i na změny nábytku nebo jiné vůně.

Některé kočky, pokud jsou nemocné, nechodí na společný záchod proto, aby ostatní kočky nepoznaly, že nejsou v dobré kondici. Z toho důvodu se doporučuje mít oddělené záchody, což mimo jiné pomůže i při sledování nemocné kočky a lepšímu stanovení diagnózy (lépe určíte, zda kočka při potížích s ledvinovými kameny chodí konat potřebu). Pokud zjistíte, že něco není v pořádku, kontaktujte veterináře.

Dalším problémem je označování teritoria – k tomu dochází především v případech, kdy je kočka něčím rozrušena. Může jít i o stres, kterým právě trpíte vy, nebo o novou kočku u sousedů. Řešením je pečlivé očištění potřísněných míst a aplikování silně aromatických prostředků, jako je mátový čaj, který kočkám zrovna dvakrát nevoní.

Mnoho dalších potíží je zapříčiněno nedostatečným výcvikem koček. Přestože mnoho lidí tvrdí, že kočky mají svoji hlavu a není jednoduché je vycvičit (podobně jako například psy), s trochou snahy lze každou kočku vychovat tak, aby se s ní dalo rozumným způsobem vycházet. Výchova a výcvik jsou otázkou motivace.

Pokud kočka například neustále skáče na kuchyňskou linku, je pravděpodobně motivována kusem šťavnatého masa, které právě připravujete k obědu. Takové chování ale nesmíte tolerovat a naopak musíte kočku „demotivovat“, a to okamžitě, aby měla trest spojen s nevhodným chováním. Jednoduše si kočka nesmí zvyknout, že nevhodné chování bude tolerováno.

One Response to Problémy s chováním koček

  1. Michaela napsal:

    Dobrý den,mám doma 9 koček z toho jeden kocourek,všichni kastrovaní krom nejstarší ta má 16 let.6 z nich chodí ven na zahradu,ale ted začaly nevím proč skakat na auta před domem.Ono by to nevadilo,ale dělají škrábance a to je dost problém.Nevím si s tím rady:-(( Koupila jsem i odpuzující přípravek,ale jsou imunní:-D skáčou vesele dál.Nevíte někdo nějakou radu??????Musela jsem je přestat pouštět,ale ted mě zase mnoukají u dveří a chtějí ven!!!!Díky za jakoukoli radu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *